LISTOPAD 2023

Vzděláváme se a utužujeme spolupráci s naším ověřeným dodavatelem STORA ENSO. Tato společnost vyrábí produkty na bázi obnovitelných surovin, snaží se maximálně využívat zdroje, které nám poskytuje naše planeta, a naplňovat vize trvale udržitelného podnikání.

Náš projekční tým si zajel do Ždírce nad Doubravou – do výrobní haly Stora Enso, kde mají moderní výrobní linku na CLT panely.

CLT PANELY – MASIVNÍ KŘÍŽEM LEPENÉ DŘEVO – je technologie dřevostaveb, která zaznamenala v posledních letech největší vývoj a která dokáže ve výstavbě nahradit beton nebo ocel. Jednotlivé vrstvy jsou vyrobené z masivního vysušeného řeziva. Několik vrstev – obvykle nejméně tři – se pak skládají přes sebe pod pravým úhlem a spojují se pevným lepidlem. Každá vrstva se skládá ze sady desek s cinkovým spojem, které jsou lepeny hranou k hraně. Když se tyto pevné a tuhé vrstvy spojí a slisují dohromady, vytvoří panely CLT, které mohou být až 16 m dlouhé.

CLT panely pak vypadají jako “desky”, které jsou pevné, rozměrově stálé a dají se vyříznout do takových rozměrů, které potřebujete. Proto tato technologie umožňuje pracovat se dřevem i na místech, kde by se v minulosti použila ocel či beton. Tento materiál je však ekologický, udržitelný a výrazně přispívá i k tomu, že jsou dřevostavby ve světě chápány jako stavby s vysokou požární bezpečností. CLT panely totiž velmi špatně hoří, resp. testy bezpečnosti ukázaly, že vydrží víc, než třeba ocelové nosníky.

CLT panely využíváme v našich realizacích na nosné prvky konstrukce – stěny, podlahy, stropy i střechy.